V minulom článku som sa venovala téme plánovania môjho dňa, aby bol čo najproduktívnejší. S tým samozrejme súvisí schopnosť vybrať si zo širokej ponuky ten správny diár.
Správny diár dokáže nie len pomôcť organizovať čas, ale môže byť tiež priateľom a nositeľom našich nápadov. Nevhodne zvolený diár sa naopak stáva neefektívnou a zbytočnou záležitosťou.
Musím povedať, že s týmto som mala sama niekoľko rokov problém. Klasické datované diáre pre mňa boli stresujúce, nehovoriac o tom, že som často do vyznačených kolóniek ani nezmestila všetko, čo som chcela. Niekedy som totiž na celý deň mala len jednu úlohu, inokedy som si musela zaznamenať ďaleko viac vecí. Veľké A4 diáre som hneď vylúčila, pretože sú neskladné a zaberajú priveľa miesta v kabelke.
V menších diároch, ktoré sú klasicky rozdelené tak, že na dvojstranu sa zmestí jeden týždeň, sa mi stávalo, že na mňa v pondelok vyskočila nečakaná úloha, ktorú som si nevšimla, pretože som sa do ďalšieho týždňa nepozrela. Tak som prišla na to, že je pre mňa dobré, keď má prehľad o dôležitých úlohách na celý mesiac vopred. Preto odporúčam vyberať diár s mesačným aj týždenným prehľadom.
Dva roky som používala Motivačný diár, ktorý je graficky každý rok krajší a krajší, obsahuje motivačné citáty a dvanásť antistresových omaľovánok. Nie je ťažký a dá sa ukryť aj v menšej kabelke a kolónky na jednotlivé dni sú dosť rozsiahlé. Na začiatku každého mesiaca nájdete motivačný článok, miesto pre svoje ciele a poznámky, a na konci každého mesiaca je možné ho zhodnotiť. Tento systém sa mi nie len páči, ale je aj efektívny. Prinútil ma premýšľať nad svojím rastom, dávať si jednoduché úlohy, na záver mesiaca zhodnotiť, na čom by som chcela ešte zapracovať. Jednoznačne tento diár odporúčam, z množstva diárov, ktoré sú na trhu mi vyhovoval najviac. (Výrobcom tohto diáru je Spektrum grafik, ale aj I can academy vydáva svoj vlastný Motivačný diár).
Kupovala by som si ho ďalej, keby som si nebola uvedomila, že oveľa častejšie používam rôzne lístočky a čisté papiere, na ktoré si zapisujem úlohy a nápady. V diári bolo dosť miesta na poznámky, ale rýchlo sa mi minulo, keď som si zaznamenávala obľúbené blogy a konkrétne články, ku ktorým sa chcem vrátiť alebo nápady pri riešení projektov do školy.
Stále som potrebovala viac priestoru...
Možno by pre mňa bol vhodným riešením online diár alebo wordový či excelový dokument. Ibaže sa snažím minimalizovať čas pri notebooku. Už tak pri ňom trávim dosť veľa času kvôli školským povinnostiam, blogu a ďalším aktivitám. Navyše obyčajný papierový diár mám hneď po ruke, môžem ho vziať so sebou kamkoľvek a nestane sa mi, že by mal vybitú batériu. Ak ste milovníci technických záležistostí, existuje množstvo ,,planner" aplikácií, ktoré vás budú upozorňovať na ďalšiu úlohu, merajú vašu produktivitu alebo vás upozorňujú na vaše zvyky. Zbytočne by som o týchto aplikáciách ďalej písala, pretože sa v nich úprimne nevyznám :)
Koncom minulého roka som si vzala z poličky veľký zošit, ktorý som kedysi používala ako denník, do ktorého som kreslila, čarbala a písala náhodné myšlienky. Má čisté nelinajkové stránky, takže som si začala písať úlohy a nápady kam sa dalo. Konečne som nebola obmedzená priestorom ani riadkami. Až keď som sa zamyslela nad tým, že nemám žiadny diár na ďalší rok, uvedomila som si, že presne takýto zošit mi vyhovuje :)
Takže ho používam na všetky školské úlohy, nápady, pripomienky...neváham si zvýrazňovať, podčiarkovať, kresliť...mám úplnú slobodu v tom, ako ten zošit vyzerá. A musím povedať, že úlohy v ňom zaznamenané už nevyzerajú tak hrozivo a sú prehľadné. Musím povedať, že som konečne našla to, čo mi vyhovuje :)
Vyššie som písala, že veľké formáty sú neskladné, za čím si stojím, preto tento diár používam iba doma (ako vysokoškoláčka som doma už takmer rok). V prípade, že niekam cestujem alebo si potrebujem rýchlo niečo zaznamenať, používam mobil a klasickú aplikáciu Poznámky. Nesplnené úlohy z mobilu si potom prepíšem do zošita.
Pri výbere diáru by sme mali zhodnotiť množstvo úloh, ktoré si potrebujeme zaznamenať a formát, ktorý je pre nás ideálny na časté používanie. Na trhu nájdeme všetko od obyčajných zošitov po naozaj drahé značkové diáre. Istý čas som veľmi túžila po The Happy Planner, ktorý je obľúbený vo svete a je možné ho rozširovať a dopĺňať. Je farebný, rozdelený na viac časti, obsahuje mesačný aj týždenný prehľad. Vyzdobiť si ho môžete množstvom nálepiek, či veselých oddeľovacích kariet. S trochou kreativity si však takto môžete vyzdobiť ktorýkoľvek diár a prispôsobiť si ho, aby sa vám páčil. Dôvod, prečo som si ho nekúpila bol nie len veľký formát (takže by som ho musela znova používať iba doma), ale hlavne tie veľké nevzhľadné krúžky, ktoré ho držia pokope.
Moja kreatívna duša sa odmietla prejaviť pokial ide o diár, takže zvyčajne píšem obyčajným modrým alebo čiernym perom a niekedy si čosi vyznačím zvýrazňovačom. Žiadne nálepky, ozdoby, zoznamy, či washi pásky. Preferujem názor, že diár by mal byť hlavne efektívny, na tom ako vyzerá mi veľmi nezáleží.
Zopár ľudí v mojom okolí využíva iba To-Do listy, čo tiež odporúčam. Na moje poznámky sú príliš malé (zvyčajne si k úlohe píšem aj nápady), ale jednoznačne sú účinné. Dobrý pocit zo zaškrtnutej úlohy sa dostaví v každom prípade. Ešte lepšie sú lepiace To-Do listy, ktoré si viete prilepiť na viditeľné miesto.
Veľmi sa mi páči myšlienka nedatovaných diárov. Môj veľký zošit vlastne funguje na podobnom princípe, vždy na začiatok strany si napíšem dátum, aby som vedela, kedy som dostala zadania úloh alebo ktoré úlohy mám v ten deň splniť. Nedatované diáre často obsahujú iba riadky pre vaše poznámky a krátky riadok na dopísanie dátumu. Je to skvelé v prípade, že nevyužívate diár každý deň. Môžete pokojne vynechať aj niekoľko dní a potom pokračovať aktuálnym dátumom. Neostanú vám žiadne nezapísané stránky. V datovanom diári sa nezapísané stránky po konci roka nedajú využiť.
Podľa kalendárneho systému teda rozoznávame denné, týždenné a mesačné diáre. Práve v dennom diári mi ostávalo najviac prázdneho miesta. Každý deň bol rozdelený na konkrétne hodiny, ku ktorým som si mala písať úlohy alebo stretnutia. Ale keďže si neviem predstaviť, že by som musela dodržiavať presne stanovený časový plán (povedzme, že seminárku budem písať od 10:00 do 12:00), tento spôsob mi rozhodne nevyhovoval. Takýto druh diáru je vhodný pre osoby, ktoré majú pravidelne množstvo schôdzok alebo sa od nich vyžaduje presnosť, poprípade pre tých, ktorí majú radi podrobne naplánované aktivity.
Diáre sú dostupné v mäkkej či tvrdej väzbe. Počas prvého semestra na vysokej som mala malý vreckový školský diár v mäkkej väzbe, do ktorého som si písala termíny odovzdania jednotlivých projektov alebo termíny skúšok. Pre študenta sa takýto diár rozhodne hodí (sú v ňom vyznačené prázdniny a býva krásne farebný). Avšak, mäkká väzba sa rýchlejšie zničí, pri nosení v kabelke sa začnú ohýbať kraje a pri písaní nie je taká poddajná. Najvhodnejší spôsob väzby je podľa mňa krúžkový s tvrdými doskami, ktorý môžete otvoriť a preložiť. Dobre sa doň píše aj ak práve nemáte k dispozícií stôl.
Nájsť diár, ktorý nám bude vyhovovať je celá veda :D Našťastie máme z čoho vyberať. Je dobré si v prvom rade vyjasniť, čo od neho vyžadujeme, či potrebujeme veľa priestoru na písanie alebo nám postačí zopár riadkov, ako často diár budeme využívať a treba zohľadniť aj formát, ktorý je pre nás vhodný. Myslím, že je lepšie siahnúť po niečom praktickom, než po niečom, čo má peknú titulnú stránku. Ako som spomínala, vďaka množstvu nálepiek, zvýrazňovačov a drobností si za jedno kreatívne popoludnie dokážete diár vyzdobiť k obrazu svojmu. Pinterest doslova kypí inšpiráciami na túto tému.
A keď už sa pre nejaký rozhodnete, nezabudnite ho naplno využívať :)
Enjoy xxx,
Lia