Pred každou dovolenkou riešim rovnakú dôležitú záležitosť - výber vhodnej literatúry. Určite si viete predstaviť, aké nepríjemné je, ak radi čítate, ale máte so sebou práve knihu, ktorá vás vôbec nevadí. Ak cestujete, radšej sa pozeráte z okna alebo hráte s mobilom. Dávam si preto zvlášť záležať na tom, aké knihy si zoberiem na dovolenku, aby som sa mohla v prípade nepriaznivého počasia, neschopnosti zaspať alebo na pláži, venovať jednému z najobľúbenejších koníčkov.
Vybrať správnu literatúru na dovolenku je celá veda. Vždy sa snažím vziať do úvahy niekoľko faktorov, podľa ktorých sa vo výbere orientujem:
1. Na poznávací zájazd je zbytočné si brať viac ako jednu knihu
Z jednoduchého dôvodu - nemáte na čítanie čas. Možno tak cestou tam a späť. Keďže viem, že keď cestujem s niekým, chceme sa rozprávať, neberie so sebou ani hrubú a náročnú knihu, ale nejaký čo najobyčajnejší román, ktorý ma však dokáže aspoň upútať. Naposledy som so sebou mala Nicholasa Sparksa, v Londýne Alicu v krajine zázrakov, ešte k tomu po anglicky. V prípade, že by som naozaj chcela, mám v mobile stiahnutú jednu audioknihu, ktorá sa dá v noci počúvať. Vždy to stačilo a nikdy som knihu na poznávacom zájazde nedočítala. Po celodennej chôdzi a objavovaní nových miest som natoľko unavená, že v hoteli len spadnem do postele.
2. Zohľadnite dĺžku dovolenky
Hoci radi čítate, treba brať do úvahy, že na dovolenke s rodinou sa budete skôr venovať rodine, než čítať, prípadne, že budú iné veci, čo vás budú zaujímať. Ak doma prečítate za dva dni jednu knihu, na osemdňovej dovolenke by to mali byť 4 knihy. Určite jednu ešte nechajte doma. Ak sa stane, že na dovolenke bude pršať, podobne nešťastní z toho budú aj ostatní členovia rodiny, takže možno budete skôr hľadať iný spoločný program.
3. S kým cestujete?
Ak majú vaši spolucestujúci tiež radi čítanie, zrejme sa mu budú chcieť venovať takisto a doprajete si vzájomne priestor. Určite sa vám podarí prečítať viac, ako s ľuďmi, ktorí nečítajú alebo nemajú pochopenie k vášmu koníčku. Aj to môže ovplyvniť výber literatúry.
4. Miesto v kufri
Žiaľ, miesto v kufri sa nafúknuť nedá a musíme sa mu prispôsobiť. Určite uznáte, že sú dôležitejšie veci, ktoré potrebujeme na dovolenku, než knihy. Preto knihy balím ako posledné. Jednou z mojich zásad je, že na dovolenku so sebou neťahám ťažké knihy so šialeným rozsahom (500 strán), s ktorými sa ťažko manipuluje a samé o sebe vážia tonu. Letná dovolenka je jediná príležitosť, kedy uprednostňujem paperbacky pred hardbackmi - pretože sú skladnejšie, nestane sa, že by sa zohla obálka pod náporom iných vecí a v rukách sú flexibilnejšie.
5. Žáner, ktorý čítate
Stáva sa mi, že sa v lete snažím donútiť sa do čítania jednoduchších príbehov - sladkých romancí so súčastnosti. Kto by chcel na letnej dovolenke premýšľať nad niečím vážnym? Problém je, že vždy, keď takúto snahu mám, dopadne to tak, že ma kniha v lepšom prípade vôbec nebaví, v horšom mám chuť ju utopiť v mori alebo zahrabať do piesku. Na dovolenke sa nechcete rozčuľovať nad knihou... Tento rok som tiež zablúdila do oddelenia románov zo súčasnosti, s úmysľom vybrať si knihu na dovolenku, ale ani neviem ako, opäť som sa ocitla vo svojej najobľúbenejšej kategórií - thriller/horror. Nenúťte sa do čítania iného žánru, ak vás nebaví. Vyberte si presne to, čo máte radi.
6. Čo ak ma nebude baviť?
Knižné sklamania sú niečo, čomu sa počas roka nevyhneme. Na dovolenke by sme ich však nemali zažívať. Vyberte si preto ďalšiu knihu od obľúbeného autora, či knihu, ktorú ste už čítali roky dozadu. Vyberte si jednu z kníh, ktorú si už dlho chcete kúpiť, pretože vás anotácia už dávno zaujala a stále vám znie ako dobrý námet. Keďže nemáte so sebou celú knižnicu, aby ste si mohli knihu kedykoľvek vymeniť za inú, vyberajte múdro a stavte na istotu. Odporúčam vyhnúť sa náhodným nákupom z kníhkupectva alebo knihám z kategórie - ,,zaujala ma hlavne obálkou".
7. Cudzí jazyk
Ak si občas prečítate aj knihu v cudzom jazyku, zvážte žáner. Ak je to niečo, čo bude vyžadovať sústredenie, nie je pravdepodobné, že by ste sa na dovolenke mohli aktívne sústrediť. U mňa platí zásada, že ak je kniha na dovolenku v cudzom jazyku, musí to byť niečo jednoduché - román s jednoduchým dejom alebo poézia. Rozhodne by som sa na pláži nepokúšala lúskať horror po anglicky :D Pre tento rok však zvažujem The Alan Rickman diares v angličtine, ktoré hoci majú takmer 500 strán, ale sú vo formáte veľmi skladného paperbacku. Denníkové záznamy sa mi v angličtine čítajú oveľa lepšie, ako súvislý príbeh.
8. Takže koľko?
Odpoveď je jednoduchá - koľko kníh zmestíte, toľko si zoberte :D Je to, samozrejme, na vás. Pokiaľ ide o mňa, na dovolenku k moru si beriem dve, jeden horror a jeden thriller (alebo niečo z oddelenia svetovej beletrie). No dobre, možno tri. Ideálne všetko paperbacky. Na kratšie dovolenky si beriem iba jednu knihu, ale tam si povolím aj hardback.
V najhoršom prípade, cestou môžete naraziť na kníhkupectvo, kde majú knihy aspoň v angličtine. V Londýne sme našli celú uličku plnú kníhkupectiev a v Benátkach sme tiež na jedno narazili, podobne v Amsterdame, Bruseli alebo Berlíne.
Prajem vám úspešný výber!
Enjoy xxx,
Bloom ♥︎
Zverejnenie komentára